Rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou

Saunování má tisíciletou tradici, a to nejen na severu Evropy. Sauny jsou doma ve Finsku, stejně tak je ale v raném středověku znali staří Slované. Skvělé účinky na zdraví, posezení s přáteli, spoustu radosti a uvolnění. Není však sauna jako sauna a v jedné vlastně nebude žádná pára. Jak je to možné? Pojďme se společně podívat na zásadní rozdíly mezi klasickou (nebo též finskou) saunou a moderní infrasaunou, které se dostává obliby v mnoha domácnostech.

 

Rozdíl je ve způsobu ohřívání těla

Zatímco finská sauna je hlavně o vlhkosti a pocení, v infrasauně se vůbec zapotit nemusíte, vlastně si spíš nahřejete svalstvo, to vše díky působení infračerveného záření. Pokud máte problémy s dýcháním, srdcem nebo prostě jen nesnášíte vyšší teploty, bude infrasauna ideálním řešením. Je totiž zpravidla vyhřívaná na teplotu mezi 20 a 60 stupni Celsia, nabízí proto příjemnější klima. Finská sauna je pak vyhřívaná až na sto stupňů Celsia, je tedy některým lidem prostě zapovězena už jen z tohoto důvodu. Cyklus saunování v infrasauně by měl trvat zhruba půl hodiny v kuse, naproti tomu finská sauna je o několika desetiminutových cyklech za sebou.

Infrasauna je výbornou průpravou třeba pro pozdější masáž nebo dlouhotrvající cvičení, finská sauna je pak lepší pro duševní odpočinek a detoxikaci organismu. Má také vyšší nároky na prostor, naproti tomu infra varianta je ideální i do menších bytů. V zásadě totiž nezabere víc místa, než průměrná toaleta.

Nevýhody finské sauny

Mezi negativa se u klasické finské sauny řadí třeba delší doba nahřívání (až celou hodinu), infrasaunu si připravíte už za deset minut. Finská sauna má léčebné účinky „pouze“ na povrch těla, zatímco infrasauna prohřeje doslova až do morku kostí. Nelze však říci, že jeden nebo druhý typ sauny je nějak špatný. Oba prostě budou mít své příznivce i odpůrce, záleží, co Vy sami preferujete nebo byste chtěli vyzkoušet na vlastní kůži.

doporučujeme
K1 Wellness Zlín

Otevírací doba Vánoce a Silvestr 2018

21.12. - Uzavřená společnost 22.12. - Zavřeno 23.12. - Zavřeno 24.12. - Zavřeno 25.12. - Zavřeno 26.12. - Zavřeno 27.12. - ...

celý článek >>
Dárkový poukaz wellness

Vánoční akce – dárkový poukaz

Pro fanoušky a příznivce wellness jsme připravili jako dárek od nás akci na dárkové poukazy. ...

celý článek >>