Parní lázeň historie

Sauna je báječná věc a její příznivý účinek na lidské zdraví byl již mnohokrát vědecky prokázán, nicméně existuje daleko více možností, jak pro sebe v zimních měsících něco udělat. Vedle návštěvy sauny se nabízí třeba tzv. parní lázeň – třebaže nejde o žádnou novinku, ve srovnání se saunou se do povědomí začíná dostávat spíše pozvolna. A je to škoda, v mnoha ohledech totiž může sauně směle konkurovat, ba ji dokonce předčit.

Vlhkost je důležitá

Princip parní lázně je dosti podobný sauně: také se jedná o místnost s extrémně prohřátým vzduchem a také se zde sedí a nechává teplo působit na organismus. Na rozdíl od sauny však parní lázeň obvykle není dřevěná (což je logické vzhledem k použití vody), připomíná spíše bazén. Klasické parní lázně (někdy nazývané parní sauny) představují menší vykachlíkovanou místnost s lavicemi rozestavěnými kolem centrálního bazénu plného horké vody. Vypařováním tekutiny se vzduch plní horkou párou (teplota dosahuje v takových prostorách až kolem 50°C) a pochopitelně tak stoupá i vlhkost, ta může v parní lázni dosáhnout i 100%. Právě vlhkost je pak klíčem k tomu, proč odborníci nedají na parní lázně dopustit: zabraňuje totiž odpařování potu z těla a potlačuje tak následné ochlazování organismu. Veškeré teplo se tak otevřenými póry dostává dovnitř do těla, ke svalům a dalším tkáním, dokáže uvolnit napětí a zmírnit stres.

Již staří Řekové…

Historie parních lázní je překvapivě dlouhá. Léčebná zařízení na principu odpařování horké vody znali například již staří středoameričtí indiáni – Aztékové nebo Mayové a dále antičtí Řekové a Římané. Alespoň to dokazují archeologické nálezy, které zobrazují výjevy rituálních obřadů či prostých společenských událostí spojených s pobytem v horké páře. Již antičtí lékaři, například proslulý Hippokrates, si byli vědomi toho, že v parní lázni dochází k vytváření jedinečného klima, které působí léčivých a uzdravujícím efektem na celý lidský organismus, zejména na respirační a svalové obtíže.

doporučujeme
K1 Wellness Zlín

Otevírací doba Vánoce a Silvestr 2018

21.12. - Uzavřená společnost 22.12. - Zavřeno 23.12. - Zavřeno 24.12. - Zavřeno 25.12. - Zavřeno 26.12. - Zavřeno 27.12. - ...

celý článek >>
Dárkový poukaz wellness

Vánoční akce – dárkový poukaz

Pro fanoušky a příznivce wellness jsme připravili jako dárek od nás akci na dárkové poukazy. ...

celý článek >>