Ochlazování studenou vodou po sauně

Saunu určitě už vyzkoušel každý z nás, je to skvělá terapie po práci a navíc jde i o vítanou možnost, jak posílit své zdraví. Ochlazování k sauně patří odjakživa, tím, že střídáme horké a chladné prostředí, otužujeme organismus, a to pomáhá předejít řadě nejrůznějších nemocí.

V saunách si můžeme nejčastěji vybrat klasickou sprchu, ale možností je i retro klasika v podobě polévání vědry studené vody a vyzkoušet lze i takzvanou ochlazovací káď. Právě ta je dosti příjemná nejen pro začátečníky. Před jejím použitím je ale stejně nutná sprcha, protože se musí smýt pot.

Jezero, sprcha či skok do sněhu

Pokud máte domácí saunu na zahradě, možná Vás v zimě napadlo, že se ochladíte prostě tak, že skočíte do sněhové závěje. Ty opravdu otužilé pak jistě nepřekvapí, že ve Finsku a severských zemích obecně se po sauně ochlazují lidé v díře vysekané do ledu. Ochladit se tedy lze mnoha různými způsoby, záleží vážně jen na tom, na co se zrovna cítíte…

Ochladit by se tělo mělo po každých patnácti minutách saunování, vše má ale své limity a určitě nejde o žádné soutěžení s kýmkoliv. Rozhodně se nepřetěžujte, ve vodě stačí pobýt dvě minuty, na chladném vzduchu maximálně pět minut a můžeme zpět do sauny. Cyklus je možné opakovat klidně i několikrát, vždy ale záleží na tom, jak to všechno snášíte. V některých případech, hlavně u začátečníků, postačí jen jeden cyklus.

Očista těla i ducha

Při ochlazení studenou vodou po pobytu v sauně se mimo jiné stimuluje funkce ledvin, zklidňuje se práce srdce a povzbudíte i svou psychiku. Podpora krevního oběhu a imunity je jasná věc, jak známo, otužilý člověk je odolnější proti infekčním onemocněním.

Ochlazování studenou vodou je v ohledu na celý cyklus ta vůbec nejdůležitější část, proto ji není radno podcenit nebo dokonce přeskočit. S ochlazováním začněte od dolních končetin, nezapomeňte také doplňovat pravidelně tekutiny. A hlavně, mějte trpělivost, hmatatelné výsledky mohou být vidět až za pár týdnů, saunu je proto dobré navštívit několikrát po sobě a pozorovat, jak na Vás působí.

doporučujeme
K1 Wellness Zlín

Otevírací doba Vánoce a Silvestr 2018

21.12. - Uzavřená společnost 22.12. - Zavřeno 23.12. - Zavřeno 24.12. - Zavřeno 25.12. - Zavřeno 26.12. - Zavřeno 27.12. - ...

celý článek >>
Dárkový poukaz wellness

Vánoční akce – dárkový poukaz

Pro fanoušky a příznivce wellness jsme připravili jako dárek od nás akci na dárkové poukazy. ...

celý článek >>