Kneippova lázeň historie

Slyšeli jste někdy o Sebastianu Kneippovi? Tento německý farář a léčitel žijící v devatenáctém století se proslavil tím, že propagoval vodoléčbu a světu představil jednu ze zajímavých alternativních léčebných metod, která je používána dodnes – tzv. Kneippovu lázeň.

Co dokáže voda

Kneipp měl k vodě blízký vztah již od útlého mládí, kdy mu aplikace tzv. vodoléčby pomohla uzdravit se z tuberkulózy. Sebastien Kneipp měl možnost seznámit se i s prací poněkud známějšího léčitele a zakladatele proslulých lázní, Vincenta Priessnitze. Ten ho přivedl na myšlenku, že voda v sobě skrývá netušený léčebný potenciál. U přesvědčení o její léčebné síle zůstal Kneipp po celý život a věnoval se jí rovněž v rámci své kariéry léčitele.

Pravidelné koupele ve studené vodě nebo chůze v čerstvé rose, to je však jen základ, který doporučoval svým pacientům. Metoda, která nese jeho jméno, je totiž daleko důmyslnější: tzv. Kneippova lázeň spočívá v tom, že své nohy ponořujeme střídavě do horké s poté do studené vody a necháme tak na sebe působit její příznivé zdravotní účinky. Tato lázeň, kterou mimochodem lze bez problémů praktikovat i v ryze domácím prostředí, například zrychluje metabolismus, posiluje imunitu, předchází křečovým žilám a provádí-li se před spaním, pomáhá rychleji usnout.

Lázeň doma i v přírodě

K provozování Kneippovy lázně potřebujeme dva podlouhlé bazénky nebo jiné prostory či nádoby, ve kterých je možné udělat alespoň několik kroků (nebo alespoň přešlapovat). Na jednom místě se nachází horká voda (zhruba o teplotě 40°C), ve druhém voda studená (lze využít třeba ledové horské bystřiny). Pokud není možné obstarat si horkou vodu, můžeme improvizovat tak, že své nohy zahřejme intenzivním mnutím nebo pohybem. V mnoha lázních nebo wellness hotelech se nacházejí bazénky určené pro provozování této lázně, ovšem jak jsme již zmínili dříve, máte-li zájem vyzkoušet si její účinky i na sobě, takřka nic vám nebrání v tom zkusit to i doma nebo na zahradě.

doporučujeme
K1 Wellness Zlín

Konec wellness sezony 2017/2018

Dnem 5.5.2018 ukončujeme wellness sezonu - každý už se nahřívá venku..... Masáže budou dále v provozu ...

celý článek >>
K1 Wellness Zlín

Hawajská masáž – lomi lomi

Plynulými rytmickými pohyby pomocí dlaní a předloktí, proto je vhodná zejména pro klienty se základním ...

celý článek >>