Zahřejte se v sauně či parní lázni

Přišla zima, a tak nemálo z nás začalo pilně přemýšlet, jak se nějakým rafinovaným způsobem zahřát. Není na tom nic divného – je to dokonce přirozené, vždyť náš organismus nejlépe pracuje a funguje právě tehdy, když se nachází v ideální teplotě. Prochladnutí nemusí vést jen k obligátní rýmě a kašli, může totiž dokonce způsobit mnohem závažnější zdravotní komplikace, z nichž nejnepříjemnější jsou pravděpodobně různé záněty kloubů, šlach či vazů. Přitom stačí tak málo, abychom těmto nepříjemným zimním úkazům předešli. Jak na to? Některé méně tradiční, zato mimořádně účinné způsoby si představíme v následujících řádcích.

Sauna a infrakabina

Jsou mezi námi tací, kteří ještě v životě nebyli v sauně. Zima je ideální příležitost, jak to změnit! Tradiční „finská lázeň“, jak se této skandinávské metodě s oblibou přezdívá v křížovkách, dokáže při pravidelných návštěvách doslova divy. Není tedy nic zvláštního na tom, že obyvatelé dalekého severu si bez sauny nedovedou svůj život takřka vůbec představit. Původně finský vynález dnes již znají po celém světě, přinejmenším v jeho chladnějších končinách. A protože lidé jsou vynalézaví, i v oblasti saun už došlo k velkému vývoji a na trhu je k dostání hned několik druhů saun. Liší se nejen provedením (velikost, architektura, design a podobně), ale i z hlediska fyzikálního, tedy co se týče zdroje tepla. Velmi oblíbené jsou například infrasauny (také někdy zvané infrakabiny), které vytvářejí teplo prostřednictvím infračervených paprsků. Na klasické sauny i infrakabiny se podíváme v samostatných článcích.

K1 wellness sauny

Parní lázeň

Nemusíte však zamířit pouze do sauny, možností je daleko více. V poslední době se do povědomí dostávají parní lázně, jejichž historie je překvapivě dlouhá, sahá dokonce několik tisíc let do minulosti až k mexickým Aztékům. Princip parní lázně (nebo třeba solné parní lázně) je dosti podobný sauně, rozdíl spočívá ve vlhkém vzduchu, který v parní lázni znemožňuje odpařování potu a organismus se tak prohřeje zevnitř a nedochází k jeho ochlazování. Teplo působí příznivě takřka na všechny tkáňové i orgánové soustavy a stejně jako v případě sauny je účinek na lidské zdraví nezpochybnitelný.

doporučujeme
K1 Wellness Zlín

Konec wellness sezony 2017/2018

Dnem 5.5.2018 ukončujeme wellness sezonu - každý už se nahřívá venku..... Masáže budou dále v provozu ...

celý článek >>
K1 Wellness Zlín

Hawajská masáž – lomi lomi

Plynulými rytmickými pohyby pomocí dlaní a předloktí, proto je vhodná zejména pro klienty se základním ...

celý článek >>